Osteotomia kolana

Na czym polega osteotomia kolana?

Nieszczęścia chodzą po ludziach, ale szczęśliwie dzisiejsza medycyna jest w stanie naprawić wiele nieprawidłowości związanych ze schorzeniami. Tak jest również w przypadku właściwej diagnozy i wykrycia we wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów, która uszkodziła tylko jedną stronę stawu kolanowego. Choroba ta może rozwinąć się, gdy kości kolana i nogi nie są prawidłowo ustawione. Może to spowodować dodatkowe obciążenie wewnętrznej lub zewnętrznej strony kolana. Z biegiem czasu ten dodatkowy nacisk może zniszczyć gładką chrząstkę stawową, która chroni kości, powodując ból i sztywność kończyny. Stosuje się wtedy zabieg osteotomii kolana. Na czym ona właściwie polega?

Zacznijmy od tego, że osteotomia dosłownie oznacza „przecięcie kości”. W osteotomii stawu kolanowego kość piszczelowa (piszczel) lub kość udowa (kość udowa) jest przecięta, a następnie przekształcana w celu zmniejszenia nacisku na jeden przedział stawu kolanowego. W ten sposób można złagodzić ból i znacznie poprawić funkcjonowanie stawu kolanowego z wykrytym zapaleniem stawów.

Osteotomia kolana jest zazwyczaj wykonywana na kości piszczelowej. Chirurg zbliża do siebie kości po zdrowej stronie kolana i tworzy więcej przestrzeni między kośćmi po uszkodzonej, artretycznej stronie. W rezultacie kolano może unosić ciężar bardziej równomiernie, zmniejszając nacisk na bolesną stronę.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Rowery Giant. Tanie i doskonałe Marka Giant znana jest wielu rowerzystom. Rowery tej marki kojarzą się z doskonałą jakością, ale też i dużym wydatkiem. Nie ma w tym nic dziwnego. W wielu miejscach sprzedawane są w zastanawiająco wysokich cenach. Nie oznacza to jednak, że jest tak wszędzie. Jeśli mieszkacie Państwo w Krakowie i właśnie tu…

    Read more
  • Zdrowa dieta pudełkowa – catering dietetyczny pod drzwi w Warszawie Sposób odżywiania jest jednym z najważniejszych czynników, determinujących zdrowie, siły i samopoczucie człowieka. Gdy posiłki są źle zbilansowane, zbyt kaloryczne lub posiadają za mało witamin i wartości odżywczych – jest niemal pewne, że prędzej czy później odbije się na to wynikach badań, samopoczuciu, a czasem…

    Read more

Archiwa

Kategorie